Nem árt kenyeret és tésztát enni!

Újabb tévhit dőlt meg az alacsony szénhidráttartalmú diétával kapcsolatban.

Annak a részben tévedésen alapuló állításnak köszönhetően, amely szerint az egészség érgekében lehetőleg minél kevesebb szénhidrátot kell fogyasztanunk, igen keveset viszünk be a szervezetünkbe olyan fontos alapélelmiszerből, mint a teljes kiőrlésű gabona vagy zab.Pedig a rostban gazdag gabonák és hüvelyesek számos betegség kialakulásának csökkentik az esélyét, és még fogyasztanak is.

Egy a WHO megbízásából készített, mérföldkőnek számító elemzés szerint, ha elegendő mennyiséget fogyasztunk az élelmi rostokból – más néven a táplálékban lévő emészthetetlen, összetett szénhidrátokból – gazdag teljes kiőrlésű kenyerek, tészták, müzlik, ilajos magvak és hüvelyesek révén, jelentősen csökkentjük a szív-és érrendszeri megbetegedések, a rák és a diabétesz kialakulásának kockázatát. 185 olyan kutatás eredményét elemezték ki, amelyek összességében 135 millió tesztalany vizsgálatán alapultak. “Nagyon erős bizonyítékunk van rá, hogy a magas rosttartalmú diétának jelentős védő hatása van a szervezetre”- nyilatkozta Mann a Guardinnek.
A szívinfarktus, a stroke,a 2-es típusu cukorbetegség, a végbélrák kialakulásának esélyét 16-24 százalékkal csökkenti az élelmi rostok rendszeres és megfelelő mennyiségű fogyasztása, és egyes kutatások szerint még a mellrák kockázatát is redukálja. Ezenkívül a minimálisan feldolgozott, teljes kiőrlésű ételek csökkentik a koleszterinszintet és még a fogyásban is segítenek.

A fenti írás a Pékmester XXIX.évfolyam 1-2.szám / 2019. január-február megjelent cikkből részlet .